ΚΥΠΕΛΛΟ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΣΚ.Ο.Ε. - Αγώνες Αεροβόλων ΑΓΕΝ

 

Οι αγώνες του «Κυπέλλου Μακεδονίας» αεροβόλων όπλων που διεξήχθησαν το περασμένο Σαββατοκύριακο (19 & 20/11) στη Θεσσαλονίκη, από φέτος έχουν διοργανωτή την ΣΚ.Ο.Ε. Εξήντα τέσσερις (64) αθλητές και αθλήτριες, από 11 Σωματεία και Ομάδες συγκεντρώθηκαν στο σκοπευτήριο του στρατοπέδου «Παύλος Μελάς» και αγωνίσθηκαν στις κατηγορίες Ανδρών, Γυναικών, Εφήβων και Νεανίδων (ΑΓΕΝ).

 

Η οικονομική κρίση χτυπά τους αγώνες

Η μειωμένη συμμετοχή οφείλεται στην απουσία συλλόγων με παράδοση και διακρίσεις στα αγωνίσματα αυτά, η οποία αξίζει να σημειωθεί. Η περιορισμένη επιχορήγηση από την ΓΓΑ και το γεγονός ότι οι επιδόσεις των αγώνων του «Κυπέλλου Μακεδονίας» δε συνυπολογίζονται στα κριτήρια πρόκρισης για τη συγκρότηση της Εθνικής Ομάδος οδήγησε τη ΣΚ.Ο.Ε. να μην αναλάβει τα έξοδα μετάβασης και επιστροφής των αθλητών από την Αθήνα και την Κεντρική Ελλάδα στη Θεσσαλονίκη. Η αποχή αντικατοπτρίζει ανάλογη οικονομική αδυναμία εκ μέρους τόσο των σωματείων όσο και των αθλητών. Η δίνη της οικονομικής κρίσης συμπαρασύρει αξίες όπως ο αθλητισμός και τις οδηγεί σε μαρασμό που σίγουρα δεν τους αξίζει…

 

Χωρίς αντίπαλο η Βασιλούδα

Με επίδοση κοντά στις κορυφαίες της (391/400) η Ελένη Βασιλούδα (ΣΚΟΑ ΑΠΘ) επικράτησε άνετα στον αγώνα του τουφεκιού γυναικών.

Τα αποτελέσματα

1 ΒΑΣΙΛΟΥΔΑ, Ελένη                       ΣΚΟΑ ΑΠΘ                391/400

2 ΝΑΛΤΣΙΔΟΥ, Κωνσταντίνα          ΦΙΛΙΠΠΟΣ                  383

3 ΟΥΣΤΟΓΛΟΥ, Ειρήνη                  ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ             369

4 ΛΑΝΤΟΥΧΟΒΑ, Όλγα                   ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ             366

 

ΤΟΥΦΕΚΙ ΑΝΔΡΩΝ

1 ΣΤΑΥΡΙΔΗΣ, Αλέξανδρος              ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ           582/600 (99)

2 ΖΗΣΗΣ, Ευάγγελος                       ΩΡΙΩΝ                       582 (97)

3 ΚΑΡΠΙΔΑΣ, Θεόδωρος                 ΩΡΙΩΝ                       576

4 ΠΑΠΑΤΖΙΚΗΣ, Παντελής              ΕΛ.ΑΣ.                        565

5 ΡΗΓΑΣ, Γεώργιος                          ΣΚΟΑΛ                       562

6 ΚΑΡΑΚΑΣΙΔΗΣ, Αθανάσιος           ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ           559

7 ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗΣ, Κλεόβουλος   ΣΚΟΑ ΑΠΘ                544

8 ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ, Παναγιώτης   ΣΚΟΑ ΑΠΘ                534

 

ΤΟΥΦΕΚΙ ΕΦΗΒΩΝ

1 ΚΩΣΤΑΜΠΙΤΣΗΣ, Αθανάσιος       ΑΡΧΕΛΑΟΣ               583/600

2 ΘΕΟΔΩΡΟΥ, Αστέριος                  ΑΡΧΕΛΑΟΣ               567

3 ΚΟΙΟΣ, Νικόλαος                           ΕΣΚΟΘ                     542

4 ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ, Ευάγγελος     ΑΡΧΕΛΑΟΣ               527

5 ΚΑΡΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ, Γεώργιος       ΕΣΚΟΘ                     516

6 ΚΑΙΦΑΣ, Νικόλαος                          ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ          473

7 ΠΑΓΩΝΗΣ, Δημήτριος                   ΕΣΚΟΘ                    313

 

ΤΟΥΦΕΚΙ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

1 ΜΠΑΜΠΑΪΑΝΤΣ, Αελίτα                            ΦΙΛΙΠΠΟΣ                381/400

2 ΑΓΑΘΑΓΓΕΛΙΔΟΥ, Βασιλική                    ΑΡΧΕΛΑΟΣ               372

3 ΒΑΡΔΑΛΗ, Γεωργία                                  ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ            347

4 ΤΣΑΧΟΥΡΙΔΟΥ, Κωνσταντίνα                  ΑΡΧΕΛΑΟΣ                331

 

Σταθερή στις μεγάλες επιδόσεις η Κορακάκη

Με επίδοση (378/400), κατά ένα βαθμό καλύτερη από την επίδοση με την οποία επικράτησε στους αγώνες Κέντρου-Περιφέρειας δύο εβδομάδες πριν (377), η Άννα Κορακάκη ήταν και πάλι επικεφαλής στο πιστόλι νεανίδων. Η σταθερότητα της νεαρής αθλήτριας σε αξιόλογες επιδόσεις είναι ίσως το μοναδικό ελπιδοφόρο μήνυμα από τους αγώνες.

Τα αποτελέσματα

1 ΚΟΡΑΚΑΚΗ, Άννα                                      ΩΡΙΩΝ                       378/400

2 ΖΑΦΕΙΡΙΔΗ, Μιχαέλα                                 ΜΠΟΥΝΤΟ                374

3 ΤΣΑΧΟΥΡΙΔΟΥ, Δέσποινα                         ΑΡΧΕΛΑΟΣ                355

4 ΕΥΦΡΑΙΜΙΔΟΥ, Κασσάνδρα                     ΩΡΙΩΝ                       349

5 ΓΡΑΜΜΕΝΟΠΟΥΛΟΥ, Θάλεια                 ΑΡΧΕΛΑΟΣ                342

6 ΓΡΑΜΜΕΝΟΠΟΥΛΟΥ, Χρυσούλα           ΑΡΧΕΛΑΟΣ                272

 

ΠΙΣΤΟΛΙ ΑΝΔΡΩΝ

1 ΚΟΡΑΚΑΚΗΣ, Αναστάσιος                      ΩΡΙΩΝ – ΕΛ.ΑΣ.      576/600

2 ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΙΔΗΣ, Χρήστος                    ΕΣΚΟΘ                     566

3 ΜΑΛΓΑΡΙΝΟΣ, Κωνσταντίνος                  ΕΣΚΟΘ                     564

4 ΜΑΝΔΗΛΑΡΗΣ, Παναγιώτης                   Π. ΜΕΛΑΣ                 557

5 ΚΑΡΠΙΔΑΣ, Θεόδωρος                            ΩΡΙΩΝ                       552

6 ΑΓΓΕΛΗΣ, Γεώργιος                                ΕΣΚΟΘ                      550

7 ΦΡΑΓΚΟΥΛΙΔΗΣ, Παναγιώτης               ΕΣΚΟΘ                      545

8 ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ, Ελευθέριος                ΑΡΧΕΛΑΟΣ               537

 

ΠΙΣΤΟΛΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1 ΠΑΠΑΚΑΝΕΛΛΟΥ, Δήμητρα                   ΕΨΙΛΟΝ                     376/400

2 ΝΤΑΙΚΟΥ, Μαριέλλα                                 ΕΨΙΛΟΝ                     366

3 ΠΟΛΟΣΚΑ, Έντα                                       ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ            357

4 ΣΤΑΜΠΟΥΛΗ, Βάγια                                ΣΚΟΑ ΑΠΘ                351

5 ΠΑΤΕΡΑΚΗ, Μαρίνα                                ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ            346

6 ΒΑΜΒΑΔΛΙΩΤΗ, Κασσιανή                      ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ            335

7 ΠΟΝΤΙΚΕΡΗ, Κυριακή                           ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ            322

8 ΔΟΜΠΡΑΚΗ, Δάφνη                                ΕΣΚΟΘ                       311

 

ΠΙΣΤΟΛΙ ΕΦΗΒΩΝ

1 ΘΕΟΔΩΡΟΥ, Αστέριος                  ΑΡΧΕΛΑΟΣ              550/600

2 ΜΗΝΟΒΓΙΟΥΔΗΣ, Ισίδωρος        ΦΙΛΙΠΠΟΣ                544

3 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, Φώτιος            ΩΡΙΩΝ                      521

4 ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ, Στέφανος               ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ            513

5 ΚΩΣΤΑΜΠΙΤΣΗΣ, Αθανάσιος       ΑΡΧΕΛΑΟΣ               491

6 ΓΑΚΗΣ, Χρήστος                           ΑΡΧΕΛΑΟΣ               488

ΑΕΡΟΒΟΛΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ & ΗΡΑΚΛΕΙΟ

Πρωτάθλημα Κέντρου-Περιφέρειας ΣΚ.Ο.Ε, 13 Νοεμβρίου

 

Το πρωτάθλημα ΣΚ.Ο.Ε διεξάγεται πλέον με γεωγραφική κατανομή ώστε οι αθλητές να αγωνίζονται όσο πιο κοντά στον τόπο τους γίνεται. Εκτός κέντρου οι αγώνες που έγιναν φέτος στη Θεσσαλονίκη για τη Βόρεια Ελλάδα και στο Ηράκλειο της Κρήτης για τη Νότια, ολοκληρώθηκαν με επιτυχία την περασμένη Κυριακή (13/11), και αφορούσαν τα αγωνίσματα αεροβόλων όπλων και τις κατηγορίες Ανδρών, Γυναικών, Εφήβων και Νεανίδων (ΑΓΕΝ).

 

Βόρεια Ελλάδα, Θεσσαλονίκη

Η συμμετοχή των αθλητών υπήρξε αθρόα. Στον αγώνα του Σαββατοκύριακου αγωνίστηκαν ογδόντα οκτώ (88) αθλητές από δώδεκα (12) σωματεία. Οι επιδόσεις κυμάνθηκαν σε ικανοποιητικό επίπεδο με ξεχωριστές εκείνες της Άννας Κορακάκη (ΩΡΙΩΝ) 377/400 στο πιστόλι νεανίδων και του Αναστασίου Κορακάκη (ΩΡΙΩΝ/ΕΛ.ΑΣ.) 578/600 στο πιστόλι ανδρών.

 

Τα αποτελέσματα

ΠΙΣΤΟΛΙ ΑΝΔΡΩΝ

1 ΚΟΡΑΚΑΚΗΣ, Αναστάσιος             ΩΡΙΩΝ                        578/600

2 ΜΑΛΓΑΡΙΝΟΣ, Κωνσταντίνος         ΕΣΚΟΘ                       565

3 ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΙΔΗΣ, Χρήστος            ΕΣΚΟΘ                      563

4 ΜΙΑΟΥΛΗΣ, Ελευθέριος                  ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ             559

5 ΦΡΑΓΚΟΥΛΙΔΗΣ, Παναγιώτης       ΕΣΚΟΘ                       556

6 ΚΑΡΠΙΔΑΣ, Θεόδωρος                    ΩΡΙΩΝ                        555

7 ΦΩΤΗΣ, Γεώργιος                           ΣΚΟΑΛ                         551

8 ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ, Ευάγγελος                ΣΚΟΑΛ                         547

 

ΟΜΑΔΙΚΑ

1 ΕΣΚΟΘ                       1684/1800

2 ΩΡΙΩΝ                        1670

3 ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ             1634

 

ΠΙΣΤΟΛΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1 ΝΟΥΣΙΑ, Ευαγγελία                             ΩΡΙΩΝ                     368/400

2 ΤΣΑΧΟΥΡΙΔΟΥ, Δέσποινα                  ΑΡΧΕΛΑΟΣ              367

3 ΘΕΟΔΩΡΟΥ, Ζαχαρούλα                  ΩΡΙΩΝ                      361 (91)

4 ΠΟΛΟΣΚΑ, Έντα                                 ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ           361 (90)

5 ΣΤΑΜΟΥΛΗ, Βάγια                             ΣΚΟΑ ΑΠΘ               349 (89)

6 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ, Έβελυν               ΣΚΟΑ ΑΠΘ               349 (83)

7 ΓΡΑΜΜΕΝΟΠΟΥΛΟΥ, Ευθαλία       ΑΡΧΕΛΑΟΣ               346

8 ΒΑΜΒΑΔΛΙΩΤΗ, Κασσιανή                ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ           339

 

ΟΜΑΔΙΚΑ

1 ΩΡΙΩΝ                    1042/1200

2 ΑΡΧΕΛΑΟΣ             1037

3 ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ         1034

 

ΠΙΣΤΟΛΙ ΕΦΗΒΩΝ

1 ΜΗΝΟΒΓΙΟΥΔΗΣ, Ισίδωρος             ΦΙΛΙΠΠΟΣ                 545/600

2 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ, Φώτιος                 ΩΡΙΩΝ                       529

3 ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ, Αντώνιος       ΩΡΙΩΝ                        520

4 ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ, Στέφανος                    ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ            485

5 ΤΡΥΦΩΝΙΔΗΣ, Χριστόδουλος          ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ            472

6 ΓΑΚΗΣ, Χρήστος                                ΑΡΧΕΛΑΟΣ                458

7 ΤΣΕΛΩΝΗΣ, Κωνσταντίνος               ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ            443

8 ΚΑΙΦΑΣ, Νικόλαος                             ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ             381

 

ΠΙΣΤΟΛΙ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

1 ΚΟΡΑΚΑΚΗ, Άννα                                       ΩΡΙΩΝ                        377/400

2 ΖΑΦΕΙΡΙΔΗ, Μιχαέλα                                  ΑΟ Μπούντο               358

3 ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ, Ιωάννα                               ΣΚΟΙ                             352

4 ΕΥΡΑΙΜΙΔΟΥ, Κασσάνδρα                        ΩΡΙΩΝ                          340

5 ΓΡΑΜΜΕΝΟΠΟΥΛΟΥ, Χρυσούλα            ΑΡΧΕΛΑΟΣ                  315

6 ΔΙΝΑΚΗ, Ελένη                                            ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ              361

7 ΒΑΡΔΑΛΗ, Γεωργία                                    ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ                 91

8 ΣΠΑΝΟΜΗΤΡΟΥ, Αντωνία                        ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ                   7

 

ΤΟΥΦΕΚΙ ΑΝΔΡΩΝ

1 ΣΤΑΥΡΙΔΗΣ, Αλέξανδρος                ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ            587/600

2 ΖΗΣΗΣ, Ευάγγελος                          ΩΡΙΩΝ                      586

3 ΘΕΟΔΩΡΟΥ, Αστέριος                   ΑΡΧΕΛΑΟΣ               580

4 ΚΩΣΤΑΜΠΙΤΣΗΣ, Αθανάσιος         ΑΡΧΕΛΑΟΣ              579

5 ΚΑΡΠΙΔΑΣ, Θεόδωρος                   ΩΡΙΩΝ                      574

6 ΡΗΓΑΣ, Γεώργιος                            ΣΚΟΑΛ                      565

7 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ, Γεώργιος         ΩΡΙΩΝ                     550

8 ΚΩΣΤΟΥΛΑΣ, Ιωάννης                     ΕΣΚΟΘ                    546

 

ΟΜΑΔΙΚΑ

1 ΩΡΙΩΝ                        1710/1800

2 ΑΡΧΕΛΑΟΣ                 1671

3 ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ             1653

 

ΤΟΥΦΕΚΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1 ΒΑΣΙΛΟΥΔΑ, Ελένη               ΣΚΟΑ ΑΠΘ                389/400

2 ΝΑΛΤΣΙΔΟΥ, Κωνσταντίνα  ΦΙΛΙΠΠΟΣ                  387

3 ΤΣΙΟΝΟΓΛΟΥ, Μαρία          ΑΡΧΕΛΑΟΣ                385

4 ΜΠΕΡΕΤΑ, Ρομίνα               ΩΡΙΩΝ                        383

5 ΠΑΤΣΑΛΑΪΟΒΑ, Ιωάννα        ΩΡΙΩΝ                        381

6 ΛΑΝΤΟΥΧΟΒΑ, Όλγα            ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ             368 (93)

7 ΟΥΣΤΟΝΟΓΛΟΥ, Ειρήνη     ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ             368 (86)

8 ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ, Ηρίννα   ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ              366

 

ΤΟΥΦΕΚΙ ΕΦΗΒΩΝ

1 ΚΟΙΟΣ, Νικόλαος                              ΕΣΚΟΘ                       531/600

2 ΚΙΟΣΕΣ, Δημήτριος                          ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ             529

3 ΤΣΕΛΩΝΗΣ, Κωνσταντίνος              ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ             514

4 ΚΑΡΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ, Γεώργιος          ΕΣΚΟΘ                       494

5 ΚΑΙΦΑΣ, Νικόλαος                            ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ             466

6 ΚΑΜΗΛΑΡΗΣ, Βασίλειος                  ΕΣΚΟΘ                       461

 

 

ΤΟΥΦΕΚΙ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

1 ΜΠΑΜΠΑΪΑΝΤΣ, Αελίτα               ΦΙΛΙΠΠΟΣ                390/400

2 ΒΑΡΔΑΛΗ, Γεωργία                     ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ           368

3 ΔΙΝΑΚΗ, Ελένη                             ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ           315

4 ΣΠΑΝΟΜΗΤΡΟΥ, Αντωνία          ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ           311

 

 

Νότια Ελλάδα, Ηράκλειο

Σχεδόν σαράντα (39) αθλητές και αθλήτριες από επτά (7) συλλόγους της μεγαλονήσου και της Ρόδου συμμετείχαν στους αγώνες, που διεξήχθησαν στο σκοπευτήριο της Νέας Αλικαρνασσού. Κυρίαρχο σωματείο αναδείχθηκε και πάλι ο Παγκρήτιος Αθλητικός Σύλλογος (ΠΑΣ) λόγω πολύπλευρης αγωνιστικής δραστηριότητας αλλά και λόγω έδρας.

 

Τα αποτελέσματα

ΠΙΣΤΟΛΙ ΑΝΔΡΩΝ

1 ΚΟΣΚΙΝΑΣ, Γεώργιος                               ΠΑΣ                 555/600

2 ΜΠΥΝΙΧΑΚΗΣ, Κων/νος                           ΠΑΣ                 553

3 ΣΤΕΙΑΚΑΚΗΣ, Γεώργιος του Ιωάννη      ΠΑΣ                 545

4 ΜΑΡΑΚΑΚΗΣ, Εμμανουήλ                       ΠΑΣ                 538

5 ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ, Ανταλκίδας           ΠΑΣ                 530

6 ΜΙΧΑΛΑΚΗΣ, Γεώργιος                            ΣΚΟΡΟΔΟΥ    527

7 ΔΕΔΕΛΕΤΑΚΗΣ, Στυλιανός                     ΚΟΥΡΗΤΕΣ    520

8 ΚΑΡΓΑΚΗΣ, Εμμανουήλ                          ΚΟΥΡΗΤΕΣ    519

 

ΟΜΑΔΙΚΑ

1 ΠΑΣ                                     1614/1800

2 ΚΟΥΡΗΤΕΣ                        1443

3 ΣΟ ΑΡΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ         1009

 

ΠΙΣΤΟΛΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1 ΜΑΡΗ, Ιωάννα                   ΠΑΣ                336/400

2 ΠΛΕΥΡΗ, Αθανασία          ΠΑΣ                318

3 ΚΟΛΟΒΟΥ, Εύα                ΠΑΣ                 294

4 ΝΙΚΗΦΟΡΑΚΗ, Ιωάννα    ΚΟΥΡΗΤΕΣ    269

 

ΠΙΣΤΟΛΙ ΕΦΗΒΩΝ

1 ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ, Γεώργιος         ΠΑΣ                            527/600

2 ΚΑΛΥΒΙΑΝΑΚΗΣ, Μιχαήλ              ΠΑΣ                            513

3 ΝΕΟΝΑΚΗΣ, Νικόλαος                ΣΚΟΡΕΘΥΜΝΟΥ      505

4 ΠΑΠΑΔΟΓΙΩΡΓΑΚΗΣ, Κων/νος   ΠΑΣ                            505

 

ΠΙΣΤΟΛΙ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

1 ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗ, Ανδρομάχη             ΠΑΣ    333/400

2 ΤΣΙΝΤΑΡΗ Κων/να,                                   ΠΑΣ    326

3 ΜΑΡΟΥΛΗ Αθανασία,                               ΠΑΣ    310

4 ΠΑΠΑΔΑΚΗ – ΚΤΙΣΤΑΚΗ, Μαρία           ΠΑΣ    237

5 ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗ, Αθηνά                      ΠΑΣ    222

6 ΚΑΛΑΪΤΖΑΚΗ, Βασιλική                           ΠΑΣ    200

 

ΤΟΥΦΕΚΙ ΑΝΔΡΩΝ

1 ΜΠΙΝΥΧΑΚΗΣ, Κων/νος              ΠΑΣ                            508/600

2 ΜΠΙΛΜΕΖΗΣ, Στέφανος              ΓΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ    448

3 ΜΑΤΑΛΛΙΩΤΑΚΗΣ, Ιωάννης        ΠΑΣ                            430

4 ΛΕΚΑΚΗΣ, Ιωάννης                     ΓΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ    400

5 ΣΑΪΤΑΚΗΣ, Δημήτρης                 ΠΑΣ                            389

6 ΜΗΝΑΔΑΚΗΣ, Γεώργιος             ΓΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ    381

7 ΜΑΡΚΟΥΛΗΣ, Ευάγγελος           ΓΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ    351

8 ΓΕΡΟΘΑΝΑΣΗΣ, Νικόλαος       ΓΣ ΑΘΛΟΚΙΝΗΣΗ    342

 

ΤΟΥΦΕΚΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1 ΓΑΡΓΕΡΑΚΗ, Αικατερίνη    ΠΑΣ    301/400

2 ΚΟΛΟΒΟΥ, Εύα                   ΠΑΣ    296

3 ΠΛΕΥΡΗ, Αθανασία             ΠΑΣ    238

 

ΤΟΥΦΕΚΙ ΕΦΗΒΩΝ

1 ΠΡΟΓΟΥΛΑΚΗΣ, Δημήτρης                     ΠΑΣ    487/600

2 ΠΑΝΑΓΙΩΤΑΚΗΣ, Νικόλαος                     ΠΑΣ    435

3 ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΣ, Γεώργιος                      ΠΑΣ    421

4 ΠΑΠΑΔΟΓΙΩΡΓΑΚΗΣ, Δημήτριος            ΠΑΣ    329

 

ΤΟΥΦΕΚΙ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

1 ΠΑΠΑΔΑΚΗ – ΚΤΙΣΤΑΚΗ, Μαρία             ΠΑΣ    303/400

2 ΚΗΠΑΡΑΚΗ, Εύα                                       ΠΑΣ    292

3 ΤΣΙΝΤΑΡΗ, Κων/να                                     ΠΑΣ    215

4 ΚΑΛΑΪΤΖΑΚΗ, Βασιλική                             ΠΑΣ       91

ΑΕΡΟΒΟΛΑ ΚΕΝΤΡΟΥ ΣΤΟ ΒΥΡΩΝΑ

Πρωτάθλημα ΣΚ.Ο.Ε. Σταθερού Στόχου, 12  Νοεμβρίου

Με οργανωτική επιτυχία αλλά χωρίς την εξαιρετική επίδοση ολοκληρώθηκαν χθες (12/11) στο Εθνικό Σκοπευτήριο Βύρωνα οι προγραμματισμένοι αγώνες του Πρωταθλήματος Κέντρου ΣΚ.Ο.Ε. Η πτώση της θερμοκρασίας (παρά τη θέρμανση της αίθουσας) λειτούργησε ως αρνητικός παράγοντας στις επιδόσεις των αθλητών. Οι αγώνες αφορούσαν τα αγωνίσματα αεροβόλων όπλων και τις κατηγορίες Ανδρών, Γυναικών, Εφήβων και Νεανίδων (ΑΓΕΝ).

 

Αξιόλογη εμφάνιση από τη Δούκα

Με απόσταση ασφαλείας η Αθηνά Δούκα (ΣΟΕΛ) επικράτησε στο αεροβόλο πιστόλι γυναικών. Με επίδοση 381/400 (93, 96, 96, 96) έδειξε ότι έχει τα φόντα για μεγάλες διακρίσεις παρά το μέτριο ξεκίνημά της (93/100). Η Σταυρούλα Μιχελάκου (ΣΟΕΛ) με επίδοση 374 (96, 90, 94, 94) έμεινε μακριά από τις καλές της επιδόσεις και στη δεύτερη θέση, όπως και η Δήμητρα Παπακανέλλου (Έψιλον) που με 372 (90, 95, 94, 93) συμπλήρωσε την τριάδα των μεταλλίων.

Τα αποτελέσματα:  

ΠΙΣΤΟΛΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1 ΔΟΥΚΑ, Αθηνά                               ΣΟΕΛ              381/400

2 ΜΙΧΕΛΑΚΟΥ, Σταυρούλα             ΣΟΕΛ              374

3 ΠΑΠΑΚΑΝΕΛΛΟΥ, Δήμητρα        Έψιλον           372

4 ΤΣΑΝΤΟΥΛΑ, Πηνελόπη               ΠΣΕ               368

5 ΛΑΜΠΡΟΥ, Δανάη                         ΣΟΕΛ 357     366

6 ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΥ, Μαρία            Νίκανδρος    360

7 ΚΑΝΕΛΛΟΠΟΥΛΟΥ, Αθανασία    ΠΣΕ               357

8 ΣΕΧΗ Ευφροσύνη                         ΓΣΚ               356

 

ΟΜΑΔΙΚΑ

1 ΣΟΕΛ           1121

2 ΠΣΕ              1078

3 ΕΨΙΛΟΝ      1065

 

Η μάχη στο τουφέκι ανδρών

Σε αγώνα για γερά νεύρα εξελίχθηκε ο συναγωνισμός στο αεροβόλο τουφέκι ανδρών, όχι όμως για την πρώτη θέση. Κορυφαίος ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Χρήστος Κατσίκης (ΣΟ ΔΕΗ) με 579/600 και οκτώ βαθμούς διαφορά, αφήνοντας τους Νικόλαο Τσόκα (ΣΟ ΔΕΗ), Περικλή Χατζηνικολάου (ΣΟΕΛ) και Αντώνιο Μαρκάκη (ΣΟΕΛ) να διεκδικούν την δεύτερη θέση με 571. Η κατάταξη ορίστηκε τελικά με διαδρομή στις τελευταίες επιδόσεις και ο Τσόκας πήρε το ασημένιο μετάλλιο με 98 στην τελευταία σειρά, έναντι 96 του Χατζηνικολάου και 95 του Μαρκάκη. Στην περίπτωση των Ε. Λιόγρη (ΑΣΟ Εκάτη) και Π. Παπατζίκη (ΣΟΑ ΑΣΟΕΕ) η αναδρομή για την κατάταξη έφθασε στην τρίτη σειρά απ’ το τέλος (93/92)!

Τα αποτελέσματα:

ΤΟΥΦΕΚΙ ΑΝΔΡΩΝ

1 ΚΑΤΣΙΚΗΣ, Χρήστος                     ΣΟ ΔΕΗ                     579/600

2 ΤΣΟΚΑΣ, Νικόλαος                       ΣΟ ΔΕΗ                     571 (98)

3 ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ, Περικλής       ΣΟΕΛ                         571 (96)

4 ΜΑΡΚΑΚΗΣ, Αντώνιος                  ΣΟΕΛ                          571 (95)

5 ΛΙΟΓΡΗΣ, Ευάγγελος                    ΑΣΟ Εκάτη                570

6 ΠΑΠΑΤΖΙΚΗΣ, Παντελεήμων       ΣΟΑ ΑΣΟΕΕ/ΕΛ.ΑΣ.   570

7 ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ, Αναστ.       ΠΣΕ                             563

8 ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ, Νικόλαος                 ΣΚΟΛ/ΕΛ.ΑΣ.               562

 

ΟΜΑΔΙΚΑ

1. ΣΟΕΛ          1698

2. ΕΛ.ΑΣ.        1658

3. ΣΛ Ζευς      1622

 

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα:

ΤΟΥΦΕΚΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1 ΒΑΡΣΟΥ, Νίκη                             ΓΣΚ                             385/400

2 ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ, Βασιλική         Νίκανδρος/ΕΛ.ΑΣ.     383

3 ΜΠΕΝΕΚΗ, Αποστολία               ΕΓΣ/ΕΛ.ΑΣ.                380

4 ΓΙΑΓΛΟΓΛΟΥ, Φωτεινή                ΑΟΠΑ                         380

5 ΠΑΝΟΠΟΥΛΟΥ, Φανή                 ΓΣΚ                             376

6 ΧΕΚΙΜΟΓΛΟΥ, Πολυξένη            ΣΟΑ ΑΣΟΕΕ               358

7 ΛΙΑΝΤΙΝΙΩΤΗ, Χρυσούλα           ΕΨΙΛΟΝ                     339

8 ΝΙΚΟΛΑΟΥ, Παρασκευή             ΕΛ.ΑΣ.                        334

 

ΤΟΥΦΕΚΙ ΕΦΗΒΩΝ

1 ΔΑΡΡΑΣ, Γεώργιος                      ΣΟΕΛ                       535/600

2 ΧΑΡΒΑΛΗΣ, Γεώργιος                 ΣΛ Ζευς                   504

 

ΤΟΥΦΕΚΙ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

1 ΛΙΑΠΗ, Άννα – Μαρία                   ΠΣΕ                 382

2 ΠΑΝΟΠΟΥΛΟΥ, Στέλλα               ΕΛ.ΑΣ.              349

3 ΚΟΝΤΟΥ, Ελένη                            ΣΟΕΛ              312

 

ΠΙΣΤΟΛΙ ΑΝΔΡΩΝ

1 ΤΣΑΧΑΚΗΣ, Εμμανουήλ                    ΣΛ Ζευς        569/600

2 ΤΣΑΧΑΚΗΣ, Ζαχαρίας                       ΣΛ Ζευς        568

3 ΤΣΟΥΚΑΛΑΣ, Διονύσιος                   ΣΛ Ζευς         567

4 ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ, Διονύσιος    ΕΓΣ/ΕΛ.ΑΣ.   563

5 ΜΑΡΗΣ, Γεώργιος                             ΣΛ Ζευς         561

6 ΚΑΡΑΓΙΑΝΗΣ, Αναστάσιος              ΑΣΟ Εκάτη    561

7 ΣΠΑΛΙΑΡΑΣ, Δημήτριος                   ΑΟΠΑ             557

8 ΜΑΚΡΟΠΟΥΛΟΣ, Κωνστ.                ΠΣΕ                554

 

ΟΜΑΔΙΚΑ

1 ΣΛ Ζευς       1681

2 ΕΛ.ΑΣ.         1655

3 ΠΣΕ             1653

 

ΠΙΣΤΟΛΙ ΕΦΗΒΩΝ

1 ΚΑΠΟΛΑΣ, Χαράλαμπος               ΠΣΕ               554/600

2 ΠΕΠΟΝΗΣ, Παναγιώτης              ΑΟΠΑ             544

3 ΓΑΜΠΙΕΡΑΚΗΣ, Γεώργιος           ΓΣΚ                 536

4 ΤΣΑΤΣΑ, Αρμάντο                          ΣΟΕΛ              533

5 ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ, Παναγιώτης ΣΟΕΛ              523

6 ΜΠΕΡΜΑΜΙΤΙΔΗΣ, Τίμος              ΣΟΕΛ              495

7 ΡΙΖΟΣ, Ηλίας                                  ΓΣΚ                 433

 

ΠΙΣΤΟΛΙ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

1 ΞΑΝΘΑΚΗ, Άννα                           ΣΟΕΛ              357/400

2 ΣΗΜΑΝΤΗΡΑΚΗ, Μαρία             ΣΟΑ ΑΣΟΕΕ   324

3 ΛΑΜΠΡΟΥ, Λήδα                          ΣΟΕΛ              323

4 ΚΟΤΤΑΡΑ, Μελίνα                         ΣΟΕΛ              296

Από τη Σκοπευτική Ομοσπονδία Ελλάδος ανακοινώνονται οι Εγκύκλιοι και το αγωνιστικό πρόγραμμα Σταθερού Στόχου έτους 2012, καθώς και η αναμόρφωση του αγωνιστικού προγράμματος έτους 2011, προς ενημέρωση των Σωματείων και Ομάδων Σταθερού Στόχου δύναμης ΣΚ.Ο.Ε.

Για τα πλήρη κείμενα των Εγκυκλίων και του Προγράμματος, επιλέξτε από την ιστοσελίδα μας : ΑΡΧΕΙΑ --> ΕΓΓΡΑΦΑ 2012.