Παράλληλα με τους αγώνες Κέντρου, την περασμένη Κυριακή (21/10) διεξήχθη και το Πρωτάθλημα Περιφέρειας. Οι αγώνες έγιναν στο σκοπευτήριο του στρατοπέδου Παύλος Μελάς στη Θεσσαλονίκη για τη Βόρεια Ελλάδα και στο σκοπευτήριο της Ν. Αλικαρνασσού στο Ηράκλειο της Κρήτης, πάντα με αεροβόλα όπλα και τις κατηγορίες Ανδρών, Γυναικών, Εφήβων και Νεανίδων (ΑΓΕΝ). 

Βόρεια Ελλάδα, Θεσσαλονίκη

Στον πόντο η νίκη στο Τουφέκι γυναικών

Η νίκη στο τουφέκι γυναικών κρίθηκε κυριολεκτικά στον πόντο. Η Μαρία Τσιόνογλου (Αρχέλαος Κατερίνης) πήρε τη νίκη από τη συναθλήτριά της Σοφία Θεοδώρου με έναν μόλις βαθμό και στην τελευταία σειρά! Η Θεοδώρου ξεκίνησε άψογα (100) και πήρε το προβάδισμα στην πρώτη σειρά. Στη δεύτερη σειρά ήταν η σειρά της Τσιόνογλου να πετύχει άψογη επίδοση αλλά παρέμεινε δεύτερη. Στο τέλος της τρίτης σειρά οι σκοπεύτριες ισοβαθμούσαν με 294 και ο αγώνας κρίθηκε στην τελευταία σειρά 99 έναντι 98 για την Τσιόνογλου.

Τα αποτελέσματα:

1 ΤΣΙΟΝΟΓΛΟΥ Μαρία       Αρχέλαος        (97, 100, 97, 99)          393/400

2 ΘΕΟΔΩΡΟΥ Σοφία         Αρχέλαος        (100, 98, 96, 98)           392

3 ΒΑΣΙΛΟΥΔΑ Ελένη           ΣΚΟΑ ΑΠΘ                                              387

4 ΝΑΛΤΣΙΔΟΥ Κων/να        Ανδρομέδα                                               379

5 ΠΕΪΔΟΥ Μαρία ΑΡΙΑ       Αρχέλαος                                                 377

6 ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΥ Ηρίνα Ανδρομέδα                                              369 (96)

7 ΜΑΛΑΜΑΤΑ Κλειώ            Ανδρομέδα                                              369 (94)

8 ΧΑΡΑΤΣΙΔΟΥ Χριστίνα    Ωρίων                                                       366

 

Χωρίς αντίπαλο Ζαφειρίδη και Κορακάκη

Αντίθετα με το τουφέκι, με μεγάλη διαφορά επικράτησαν στον πιστόλι γυναικών και νεανίδων αντίστοιχα, η Μιχαέλα Ζαφειρίδη (ΑΟ Μπούντο) και η Άννα Κορακάκη (Ωρίων). Οι δύο αθλήτριες είναι πρωταγωνίστριες σε Εθνικό επίπεδο, αλλά ως φαίνεται αξεπέραστες σε τοπικό.

Τα αποτελέσματα:

ΠΙΣΤΟΛΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1 ΖΑΦΕΙΡΙΔΗ Μιχαέλα           ΑΟ Μπούντο   381/400

2 ΘΕΟΔΩΡΟΥ Σταυρούλα    Ωρίων              363

3 ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Αικατερίνη  Ανδρομέδα      349 (85)

4 ΣΤΑΜΟΥΛΗ Βάγια              ΣΚΟΑ ΑΠΘ      349 (81)

5 ΠΟΛΟΣΚΑ Έντα                 Ανδρομέδα      348

6 ΣΕΡΝΤΙΟΥΚ Αλεξάνδρα    ΣΚΟΑ ΑΠΘ      346

7 ΠΟΝΤΙΚΙΕΡΗ Κυριακή     Ανδρομέδα      335

8 ΦΑΚΑ Ευαγγελία                ΕΣΚΟΘ             331

 

ΟΜΑΔΙΚΑ

1 Ανδρομέδα  1028/1200

2 ΣΚΟΑΑΠΘ   1007

3 Ωρίων          1001

 

ΠΙΣΤΟΛΙ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

1 ΚΟΡΑΚΑΚΗ Άννα                            Ωρίων              382/400

2 ΤΣΑΧΟΥΡΙΔΟΥ Δέσποινα               Αρχέλαος        366

3 ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ Ιωάννα                     ΣΚΟΙ               357

4 ΕΦΡΑΙΜΙΔΟΥ Κασσιανή                 Ωρίων              341 988)

5 ΓΡΑΜΜΕΝΟΠΟΥΛΟΥ Ευθαλεία   Αρχέλαος        341 (83)

6 ΖΗΣΗ Δήμητρα                               Ωρίων              333

7 ΧΡΥΣΟΓΕΛΟΥ Πέτρα                     Ανδρομέδα      332

8 ΓΡΑΜΜΕΝΟΠΟΥΛΟΥ Χρύσα       Αρχέλαος         324

 

ΟΜΑΔΙΚΑ

1 Ωρίων           1056/1200

2 Αρχέλαος     1031

3 Ανδρομέδα    768

 

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα:

ΤΟΥΦΕΚΙ ΑΝΔΡΩΝ

1 ΖΗΣΗΣ Ευάγγελος                          Ωρίων              589/600

2 ΚΑΡΠΙΔΑΣ Θεόδωρος                   Ωρίων               585

3 ΚΩΣΤΑΜΠΙΤΣΗΣ Αθανάσιος        Αρχέλαος         584

4 ΣΤΑΥΡΙΔΗΣ Αλέξανδρος               Ανδρομέδα       581

5 ΓΚΕΛΗΣ Βασίλειος                       Ανδρομέδα       573

6 ΘΕΟΔΩΡΟΥ Αστέριος                  Αρχέλαος         570

7 ΣΙΚΛΑΦΙΔΗΣ Θεόδωρος              ΣΚΟΑΛ             569

8 ΚΑΡΑΚΑΣΙΔΗΣ Αθανάσιος           Ανδρομέδα      561

 

ΟΜΑΔΙΚΟ

1 Ωρίων           1728/1800

2 Ανδρομέδα  1715

3 Αρχέλαος     1657

 

ΤΟΥΦΕΚΙ ΕΦΗΒΩΝ

1 ΚΑΡΕΛΟΣ Χρήστος                       ΣΣΒ                 565/600

2 ΤΣΑΚΙΡΗΣ Παντελής                     ΕΣΚΟΘ           556

3 ΣΙΟΥΡΑΣ Ιωάννης                          ΣΣΒ                 539

4ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Ευάγγελος      Αρχέλαος        533

5 ΚΟΙΟΣ Νικόλαος                           ΕΣΚΟΘ           526

6 ΚΑΙΑΦΑΣ Νικόλαος                       Ανδρομέδα     525

7 ΚΑΡΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ Γεώργιος       ΕΣΚΟΘ           519

8 ΤΡΥΦΩΝΙΔΗΣ Χριστόδουλος      Ανδρομέδα     490

 

ΤΟΥΦΕΚΙ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

1 ΔΟΔΟΝΤΖΙΔΟΥ Δέσποινα            ΣΣΒ                 387/400

2 ΒΑΡΔΑΛΗ Γεωργία                       Ανδρομέδα     373

3 ΑΓΑΘΑΓΓΕΛΙΔΟΥ Βασιλική        Αρχέλαος         369

4 ΚΥΠΑΡΙΣΣΗ Μαρία                      Φίλιππος         362

5 ΓΑΤΖΟΥΝΗ Ευαγγελία                 Ανδρομέδα     338

6 ΔΙΝΑΚΗ Ελένη                              Ανδρομέδα     308

7 ΓΥΝΑΙΚΟΠΟΥΛΟΥ Ευγενία        Ανδρομέδα      295

 

ΠΙΣΤΟΛΙ ΑΝΔΡΩΝ

1 ΜΑΛΓΑΡΙΝΟΣ Κωνσταντίνος       ΕΣΚΟΘ          573/600

2 ΚΑΛΟΓΙΑΝΝΙΔΗΣ Χρήστος         ΕΣΚΟθ           571

3 ΜΙΑΟΥΛΗΣ Ελευθέριος               Ανδρομέδα     569

4 ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Αντώνιος  Ωρίων             565

5 ΚΟΡΑΚΑΚΗΣ Αναστάσιος           Ωρίων             560 (96)

6 ΦΩΤΗΣ Γεώργιος                         ΣΚΟΑΛ           560 (92)

7 ΦΩΤΙΑΔΗΣ Δημήτριος                 ΣΚΟΑ ΑΠΘ    558

8 ΜΑΚΡΟΣΑΒΒΑΣ Θεόδωρος        ΣΣΒ                553

 

ΟΜΑΔΙΚΟ

ΕΣΚΟΘ           1691/1800

Ωρίων              1652

Ανδρομέδα     1619

 

ΠΙΣΤΟΛΙ ΕΦΗΒΩΝ

1 ΜΗΝΟΒΓΙΟΥΔΗΣ Ισίδωρος          Φίλιππος          542/600

2 ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Φώτιος              Ωρίων               532

3 ΜΠΙΚΑΚΗΣ Ιωσήφ                          Ανδρομέδα      513

4 ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΔΗΣ Κωνσταντίνος    Αρχέλαος         510

5 ΠΑΥΛΟΥ Γεώργιος                          Φίλιππος         487

6 ΚΑΙΦΑΣ Νικόλαος                          Ανδρομέδα       457

7 ΤΡΥΦΩΝΙΔΗΣ Χριστόδουλος      Ανδρομέδα       446

 

Νότια Ελλάδα, Ηράκλειο

Σχεδόν εξήντα (58) αθλητές και αθλήτριες από έξι (6) συλλόγους της μεγαλονήσου συμμετείχαν στους αγώνες, που διεξήχθησαν στο σκοπευτήριο της Νέας Αλικαρνασσού. Κυρίαρχο σωματείο αναδείχθηκε και πάλι ο Παγκρήτιος Αθλητικός Σύλλογος (ΠΑΣ) λόγω πολύπλευρης αγωνιστικής δραστηριότητας αλλά και λόγω έδρας.

 

Τα αποτελέσματα

ΠΙΣΤΟΛΙ ΑΝΔΡΩΝ

1 ΚΟΣΚΙΝΑΣ, Γεώργιος                               ΠΑΣ                            550/600

2 ΜΠΥΝΙΧΑΚΗΣ, Κων/νος                           ΠΑΣ                             543

3 ΣΤΕΙΑΚΑΚΗΣ, Γεώργιος του Ιωάννη       ΠΑΣ                            531

4 ΔΑΝΔΟΥΛΑΚΗΣ Χαράλμπος                   ΠΑΣ                             521

5 ΔΕΔΕΛΕΤΑΚΗΣ, Στυλιανός                     ΚΟΥΡΗΤΕΣ                518

6 ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ, Ανταλκίδας           ΠΑΣ                             509

7 ΛΕΚΑΚΗΣ Ιωάννης                                   ΓΣ Αθλοκίνηση           505

8 ΚΑΡΓΑΚΗΣ, Εμμανουήλ                         ΚΟΥΡΗΤΕΣ                 495

 

ΟΜΑΔΙΚΑ

1 ΠΑΣ                                     1624/1800

2 ΓΣ Αθλοκίνηση                  1435

3 ΚΟΥΡΗΤΕΣ                        1421

 

ΠΙΣΤΟΛΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1 ΜΑΡΗ, Ιωάννα                    ΠΑΣ                            345/400

2 ΖΑΝΝΙΑ Μαρία                   ΠΑΣ                            322

3 ΖΕΡΒΑΚΗ Αικατερίνη       ΠΑΣ                            302

4 ΙΓΓΛΕΖΑΚΗ Ευσεβία        ΑΣΟ Λασιθίου           278

5 ΚΤΕΝΙΑΔΑΚΗ Ειρήνη       ΠΑΣ                            260

6 ΝΙΚΗΦΟΡΑΚΗ, Ιωάννα    ΚΟΥΡΗΤΕΣ               245

7 ΚΟΛΟΒΟΥ, Εύα                ΠΑΣ                            241

 

ΠΙΣΤΟΛΙ ΕΦΗΒΩΝ

1 ΝΕΟΝΑΚΗΣ, Νικόλαος                   ΣΚΟ Ρεθύμνου           531/600

2 ΠΑΠΑΔΟΓΙΩΡΓΑΚΗΣ, Κων/νος      ΠΑΣ                              523

3 ΚΑΛΥΒΙΑΝΑΚΗΣ Κ. Μιχαήλ             ΠΑΣ                             484

4 ΠΕΔΙΑΔΙΤΗΣ Γεώργιος                    ΑΣΟ Λασιθίου            352

5 ΤΥΜΠΑΚΙΑΝΑΚΗΣ Παναγιώτης     ΠΑΣ                              344

6 ΚΟΥΤΕΝΤΑΚΗΣ Δημήτριος           Αετοί Ρεθύμνου          336

 

 

 

ΠΙΣΤΟΛΙ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

1 ΜΑΡΟΥΛΗ Αθανασία,                              ΠΑΣ                             336/400 (84)

2 ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗ, Ανδρομάχη            ΠΑΣ                             336 (80)

3 ΠΑΔΑΚΗ – ΚΤΙΣΤΑΚΗ, Μαρία                ΠΑΣ                            333

4 ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗ, Αθηνά                     ΑΣΟ Λασιθίου            222

5 ΝΙΚΟΛΟΥΔΑΚΗ Γεωργία                        Αετοί Ρεθύμνου         284

 

ΤΟΥΦΕΚΙ ΑΝΔΡΩΝ

1 ΜΠΙΝΥΧΑΚΗΣ, Κων/νος             ΠΑΣ                            520/600

2 ΚΟΣΚΙΝΑΣ Γεώργιος                 ΠΑΣ                             500

3 ΛΕΚΑΚΗΣ, Ιωάννης                    ΓΣ Αθλοκίνηση          414

4 ΨΑΘΑΚΗΣ Ελευθέριος              ΓΣ Αθλοκίνηση           412

5 ΓΕΡΟΘΑΝΑΣΗΣ, Νικόλαος      ΓΣ Αθλοκίνηση           374

6 ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ Ανταλκ.    ΠΑΣ                              373

7 ΜΑΡΚΟΥΛΗΣ, Ευάγγελος          ΓΣ Αθλοκίνηση           372

8 ΜΗΝΑΔΑΚΗΣ Γεώργιος            ΓΣ Αθλοκίνηση            319

 

ΤΟΥΦΕΚΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1 ΜΠΑΛΑΛΗ Πηνελόπη      ΠΑΣ    300/400

2 ΜΑΡΗ Ιωάννα                   ΠΑΣ    195

 

ΤΟΥΦΕΚΙ ΕΦΗΒΩΝ

1 ΠΡΟΓΟΥΛΑΚΗΣ, Δημήτριος                  ΠΑΣ                550/600

2 ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΗΣ Ευάγγελος                    ΠΑΣ                363

3 ΝΕΟΝΑΚΗΣ Νικόλαος                           ΣΚΟΡΕ           346

4 ΧΑΡΑΛΑΜΠΑΚΗΣ Γεώργιος                   ΠΑΣ                277 (53)

5 ΤΡΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ Χρήστος                 ΠΑΣ                277 (38)

 

 

ΤΟΥΦΕΚΙ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

1 ΠΑΠΑΔΑΚΗ – ΚΤΙΣΤΑΚΗ Μαρία           ΠΑΣ    332/400

2 ΜΑΡΟΥΛΗ Αθανασία                               ΠΑΣ    312

3 ΚΗΠΑΡΑΚΗ Εύα                                     ΠΑΣ    308