Συνεχίστηκαν το περασμένο Σαββατοκύριακο (25&26/4) στο σκοπευτήριο Μαλακάσας και στο Εθνικό Σκοπευτήριο Βύρωνα, οι Πανελλήνιοι Αγώνες με τα αγωνίσματα Πυροβόλων Όπλων Εφήβων και Νεανίδων.

 

Δύο χρυσά ο Νεονάκης

Με δύο νίκες στα αγωνίσματα των εφήβων επέστρεψε στην Κρήτη ο Νικόλαος Νεονάκης (ΣΚΟΡΕ). Δύο χρυσά μετάλλια, ένα στο Πιστόλι Σπορ και ένα στο Πιστόλι Ταχύτητας.

Αμετάβλητη η τριάδα των νικητών

Μία από τα ίδια στο βάθρο των νικητών στα πιστόλια εφήβων. Εκτός του Νεονάκη στο βάθρο ανέβηκαν και στα δύο αγωνίσματα, ο Κωνσταντίνος Παπαδογιωργάκης (ΠΑΣ) για το ασημένιο μετάλλιο και ο Ιωάννης Ρωμανίδης (ΣΣΒ) για το χάλκινο! Από δύο μετάλλια έκαστος.

Πιστόλι Σπορ Εφήβων

1 ΝΕΟΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ             ΣΚΟΡΕ                276+278          554      9Χ

2 ΠΑΠΑΔΟΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΚΩΝ.        ΠΑΣ                     265+276          541      3Χ

3 ΡΩΜΑΝΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ               ΣΣΒ                     248+258          506      5Χ

4 ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ Ι (Α)             ΠΑΣ                    256+243          499      2Χ

5 ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ Ι (Π)            ΠΑΣ                     231+257          488      5Χ

6 ΛΥΚΙΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ ΙΣΙΔΩΡΟΣ   ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ      224+222          446      2Χ

7 ΑΓΡΙΤΕΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ    ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ      184+230          414      3Χ

8 ΚΟΛΛΙΑΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ               ΣΣΒ                     205+193          398      0Χ      

Ομαδικά

1 ΠΑΣ                         1528

2 ΣΣΒ                          1231

3 ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ          1184

Πιστόλι Ταχύτητας Εφήβων

1 ΝΕΟΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ              ΣΚΟΡΕ           554      23       

2 ΠΑΠΑΔΟΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΚΩΝ.        ΠΑΣ                540       22

3 ΡΩΜΑΝΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ               ΣΣΒ                426         6         

4 ΣΙΟΥΡΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ                      ΣΣΒ                492        5         

5 ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ Ι. (Π)           ΠΑΣ                414        4           1

6 ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ Ι. (Α)           ΠΑΣ                 441        4          0

Νέο αστέρι στο Σπορ Πιστόλι Νεανίδων

Η Ανδρομάχη Μαρκογιαννάκη (ΠΑΣ) φάνηκε ψυχραιμότερη στις μονομαχίες του Πιστολιού Σπορ Νεανίδων. Με τις αλλαγές των κανονισμών οι επικρατέστερες του ημιτελικού διεκδικούν σε ζευγάρια τα μετάλλια. Παρότι η εξ Ηρακλείου Ανδρομάχη τερμάτισε δεύτερη στον αγώνα και δεύτερη στον ημιτελικό είχε την καλύτερη επίδοση στον τελικό και εξασφάλισε το χρυσό μετάλλιο!

Πιστόλι Σπορ Νεανίδων

1ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗ ΑΝΔΡΟΜΑΧΗ         ΠΑΣ               526                    8         8

2 ΧΙΟΥ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ                                   ΣΟΣΠΑΡΤ     491                  10         4

3 ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΙΩΑΝΝΑ                          ΣΚΟΙ              554/600            8         8

4 ΜΑΡΚΟΓΙΑΝΝΑΚΗ ΑΘΗΝΑ                   ΠΑΣ               450                    7         0

5 ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ-ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ        ΣΣΒ               466                    2         5

6 ΜΑΡΟΥΛΗ ΑΘΑΝΑΣΙΑ                            ΠΑΣ                478                    1         5

7 ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ                     ΣΚΟΙ               494                    2         4

8 ΓΡΑΜΜΕΝΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡΥΣΟΥΛΑ       ΑΡΧΕΛΑΟΣ    486                    0         1

Ομαδικά

1 ΠΑΣ             1454

2 ΣΣΒ             1156

Ο Σιούρας κορυφαίος στο τουφέκι εφήβων

Χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες επικράτησε ο Ιωάννης Σιούρας (ΣΣΒ) στα αγωνίσματα με τουφέκι. Τόσο στην ακρίβεια του πρηνηδόν όσο και στη δοκιμασία των τριών στάσεων ο σκοπευτής του Βόλου αναδείχθηκε νικητής.

Τουφέκι 0.22 Πρηνηδόν

1 ΣΙΟΥΡΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ                                             ΣΣΒ                   570 17x         199,2

2 ΜΠΑΜΠΟΥΝΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ                              ΣΣΒ                  522 4x            194,0

3 ΜΑΡΑΓΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ                                       ΣΣΒ                  544 9x            173,3

4 ΜΑΝΤΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ                                            ΣΟΑ ΑΣΟΕΕ   516 8x             152,5

5 ΒΑΛΑΔΑΚΗΣ ΧΑΡΙΔΗΜΟΣ                                   ΓΣΚ                 541 12x           131,0

6 ΜΠΑΛΤΑΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ-ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ        ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ   514 2x             106,2

7 ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ                          ΠΑΣ                  518 6x               88,3

8 ΚΟΡΔΑΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ                                   ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ    533 9x               60,4

Ομαδικά

1 ΣΣΒ                  1.636 30x

2 ΝΙΚ/ΔΡΟΣ        1.544 13x

3 ΣΟΑ ΑΣΟΕΕ    1.402 10x

Τουφέκι 3 Χ 40 Εφήβων

1 ΣΙΟΥΡΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ                                ΣΣΒ     1.052 19x        410,6

2 ΒΑΛΑΔΑΚΗΣ ΧΑΡΙΔΗΜΟΣ                     ΓΣΚ     1.014 12x        405,5

3 ΜΠΑΜΠΟΥΝΗΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ                 ΣΣΒ         991 8x         389,2

4 ΜΑΡΑΓΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ                          ΣΣΒ         994 13x       377,1

5 ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ             ΠΑΣ         939 11x       354,8

6 ΠΟΛΙΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ                             ΠΑΣ         904 8x         310,3

7 ΤΥΜΠΑΚΙΑΝΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ             ΠΑΣ         853 5x         283,2

Τουφέκι 3 Χ 20 Νεανίδων

1 ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ-ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ        ΣΣΒ                 529   6x             415,6

2 ΚΑΡΠΙΔΑ ΕΛΛΗ-ΙΩΑΝΝΑ                       ΣΣΒ                 530   2x             410,6

3 ΤΑΣΣΙΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ-ΑΘΗΝΑ                  ΣΣΒ                 496   2x             358,1

4 ΠΑΠΑΔΑΚΗ-ΚΤΙΣΤΑΚΗ ΜΑΡΙΑ              ΠΑΣ                431   4x             343,4

5 ΚΗΠΑΡΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ                         ΠΑΣ                475  4x             331,6

6 ΛΥΡΩΝΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ                                 ΠΑΣ                 481  3x             317,6

7 ΜΗΝΑΔΑΚΗ ΑΝΝΑ                                  ΓΣΑΘΛΟΚΙ     439   2x             298,6

8 ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΩΤΗ ΛΕΝΕΤΑ                    ΑΣΟΛΑΣΙΘ      430  1x             212,0

Τουφέκι 0.22 Πρ/δον Νεανίδων

1 ΑΝΤΩΝΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ-ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ        ΣΣΒ                 553   12x

2 ΚΗΠΑΡΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ                         ΠΑΣ                534     7x

3 ΠΡΟΥΝΤΖΟΥ ΕΥΘΥΜΙΑ                          ΝΙΚΑΝΔΡΟΣ  534     1x

4 ΠΑΠΑΔΑΚΗ-ΚΤΙΣΤΑΚΗ ΜΑΡΙΑ              ΠΑΣ                531      9x

5 ΜΗΝΑΔΑΚΗ ΑΝΝΑ                                  ΓΣΑΘΛΟΚΙ     529      4x

6 ΚΑΡΠΙΔΑ ΕΛΛΗ-ΙΩΑΝΝΑ                       ΣΣΒ                 525     11x

7 ΛΥΡΩΝΗ ΒΑΣΙΛΕΙΑ                                 ΠΑΣ                517        9x

8 ΓΡΑΜΜΕΝΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡΥΣΟΥΛΑ       ΑΡΧΕΛΑΟΣ     502        7x

Το Σαββατοκύριακο 13&14 Ιουνίου θα διεξαχθούν οι αγώνες Ανδρών στο Πιστόλι Κεντρικής Πυροδότησης και στο Πιστόλι Standard.